W sobotę uroczystości pogrzebowe śp. Marianny Popiełuszko

Radio Maryja

W sobotę o godz. 11.00, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Marianny Popiełuszko, mamy bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

 

fot. Agnieszka Dąbrowska / Radio Maryja
Marianna Popiełuszko zmarła wczoraj w szpitalu w Białymstoku. Miała 93 lata, choć z dowodu osobistego i informacji PESEL wynika, że urodziła się ponad wiek temu. O śmierci mamy ks. Jerzego poinformowało biuro Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Przewodniczący Piotr Duda ogłosił żałobę do dnia jej pogrzebu.

 

Jak wspomina o. Gabriel Bartoszewski: odeszła osoba niezwykłej wiary i zaufania Bogu. Kobieta, która kochała, przebaczała i dawała świadectwo całym swoim życiem.

– Odeszła osoba pełna ducha i siły ducha, która potrafiła spełnić swoją rolę matki. Wychować dzieci, szczególnie ks. Jerzego, prowadząc za rękę do świątyni, by potem temu kapłanowi towarzyszyć przez czas seminarium i pracę kapłańską, jak również w tym momencie, kiedy został bestialsko zamordowany. Potrafiła przyjąć i przeżyć to wydarzenie ofiarowując przebaczenie. Następnie oddała swego syna Kościołowi. W czasie pogrzebu powiedziała: “Ofiarowałam syna Kościołowi i o niczym nie decyduję; to  władza kościelna decyduje, gdzie będzie pogrzebany” – o czym powiedział o. Gabriel Bartoszewski, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki.

Śp. Marianna Popiełuszko przyjęła w swoim życiu misję głoszenia prawdy i miłości wzorem swojego syna bł. ks. Jerzego – dodaje o. Gabriel.

 - To była osoba prosta, cicha i taktowna. Jednocześnie miała szczególną mądrość, ponieważ jej odpowiedzi  były krótkie, zawsze bardzo celne, zgodne z prawdą i miłością. Śp. Marianna towarzyszyła synowi, kapłanowi przez całe życie, ale po jego śmierci w jakiś sposób przejęła misję by swoim życiem i swoją postawą głosić miłość, prawdę i przebaczenie. Uważam, że tę misję bardzo wybitnie i doskonale spełniła, za co jesteśmy Bogu i jej bardzo wdzięczni -mówił o. Gabriel Bartoszewski.

Marianna Popiełuszko urodziła się w miejscowości Grodzisko na Podlasiu. W 1942 r., poślubiła Władysława Popiełuszkę; w małżeństwie przeżyli wspólnie 60 lat. Prowadziła dom i gospodarstwo we wsi Okopy, ale w centrum życia zawsze stawiała Boga. Tego też uczyła swoje dzieci. Marianna Popiełuszko wielokrotnie gościła w RM. Ostatni raz w czerwcu br.

W 2006 r. Prezydent Polski Lech Kaczyński, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM